Список форумов Rover Club Belarus

Правила форума FAQFAQ   ПоискПоиск   ПользователиПользователи   ГруппыГруппы   РегистрацияРегистрация 
 ПрофильПрофиль   Войти и проверить личные сообщенияВойти и проверить личные сообщения   ВходВход 
СТО Волгоград и Волжский

Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Rover Club Belarus -> СТО Россия
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Автор Сообщение
Geemly
новичок

СообщениеДобавлено: Чт Июл 30, 2009 10:37 pm    Заголовок сообщения: СТО Волгоград и Волжский Ответить с цитатой

Народ, есть тут владельцы Ровер из Волгограда или Волжского? Если да, какие СТО можете посоветовать?
Посмотреть профиль Отправить личное сообщение
hartge5
новичок

СообщениеДобавлено: Ср Авг 26, 2009 3:41 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Да, я из Волгограда- Красноармейск,у меня Ровер двух дверка 214)
Matisha
фанат rover-club.by

СообщениеДобавлено: Ср Авг 26, 2009 4:21 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Классно! соседи нашлись)

volga_34
новичок

СообщениеДобавлено: Пн Сен 14, 2009 9:23 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Я из Волжского. Ровер 620 дизель, если что интересно по сервису, могу подсказать.
hartge5
новичок

СообщениеДобавлено: Пт Сен 18, 2009 12:19 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Да, конечно есть пару вопросов!
Меня Дима зовут)
У меня как у всех перегрет двиган и скорее всего нужно менять поршни и шатуны пракладки и т.д.....
1) Может знаешь у кого заказать б/у двигатель в сборе.
2) Если ставить на ремонт на капиталку, то есть ли у нас в Волгограде или в Волжском где это все сделают хорошо и качествено!
3) Я обычно все запчасти заказываю в Existe на Ткачева, может подскажешь где еще можно по дешевле или может где то видел на разборках ровера..
Если что всплывет звони или СМСь на 8 902 389 56 48, рад буду любой инфе!
Geemly
новичок

СообщениеДобавлено: Ср Ноя 04, 2009 12:08 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Присоединяюсь. У меня 416 Si. Масло жрет много. Сам из Волжского, гонял в сервис, но там мне только на глазок причину определили - то ли сальники, то ли поршни. Короче, сами не знают. А я не знаю, где есть сервисы нормальные, чтоб по-человечески все сделали.

hartge5, я в Волжском в Самурае сравнивал цены с exist. Получается в Самурае дешевле. Магаз находится возле напротив нового Хищника, как на среднеахтубинскую трассу выезжать.

термаж
hartge5
новичок

СообщениеДобавлено: Пт Ноя 06, 2009 8:32 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Geemly
ок, про Самурай понял - спасибо!
Я то же долго мыкался и сервис не смог нармульный найти в ВЛГ - и знаешь решил сам попробовать полезть в движок, хотя и не разу этим сам и не занимался. на этих выходных поеду в гараж вооружившись инструментом и планирую снять голову и глянуть что и как там - почистить помыть. В конце концов ну не тупее же мы тех уродцев из учаг которые в сервисах сидят и бабло гребут за каждый открученный винтик!!!
Geemly
новичок

СообщениеДобавлено: Вт Дек 08, 2009 12:35 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

hartge5, как успехи с разбором движка? Я решил не лезть, куда не знаю и вчера отгнал в сервис в Волжском. Цены пипец меня не порадовали. Я про запчасти говорю. Поршни, гильзы, гидрики очень дорогие. Остальное терпимо по цене.

термаж
Geemly
новичок

СообщениеДобавлено: Чт Фев 11, 2010 9:10 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

В общем, сделал капремонт двигателя. По времени заняло больше месяца. Да и то только потому, что НГ праздники и два раза не те детали привозили. А так относительно быстро все. Понравился магаз на Рабочем. По ценам - не знаю, может где и дешевле есть, зато находят и возят все. Кому интересно дам телефон.

термаж
Me123
любитель rover-club.by

СообщениеДобавлено: Сб Авг 07, 2010 3:26 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ребят, подскажите телефоны и адреса СТО в Волгограде, где занимаются Роверами и есть специнструмент. А то мне надо ремень ГРМ повесить на R75 kv6 2.0, (меток нет, старый был установлен не верно) потому нужен специнструмент. Сам из Астрахани, у нас такого не могут сделать.
палыч
новичок

СообщениеДобавлено: Вт Сен 04, 2012 6:57 am    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Geemly писал(а):
В общем, сделал капремонт двигателя. По времени заняло больше месяца. Да и то только потому, что НГ праздники и два раза не те детали привозили. А так относительно быстро все. Понравился магаз на Рабочем. По ценам - не знаю, может где и дешевле есть, зато находят и возят все. Кому интересно дам телефон.

У меня ровер 75 V6 АКПП, подскажи телефон маказина на рабочем.

Добавлено спустя 3 минуты 15 секунд:

hartge5 писал(а):
Да, конечно есть пару вопросов!
Меня Дима зовут)
У меня как у всех перегрет двиган и скорее всего нужно менять поршни и шатуны пракладки и т.д.....
1) Может знаешь у кого заказать б/у двигатель в сборе.
2) Если ставить на ремонт на капиталку, то есть ли у нас в Волгограде или в Волжском где это все сделают хорошо и качествено!
3) Я обычно все запчасти заказываю в Existe на Ткачева, может подскажешь где еще можно по дешевле или может где то видел на разборках ровера..
Если что всплывет звони или СМСь на 8 902 389 56 48, рад буду любой инфе!

Я с Красноармейска ровер 75. Померь компрессию. 99% поменять нужно будет проклдку ГБЦ. в крайнем случае шлифануть головку.

Добавлено спустя 5 минут 44 секунды:

Me123 писал(а):
Ребят, подскажите телефоны и адреса СТО в Волгограде, где занимаются Роверами и есть специнструмент. А то мне надо ремень ГРМ повесить на R75 kv6 2.0, (меток нет, старый был установлен не верно) потому нужен специнструмент. Сам из Астрахани, у нас такого не могут сделать.

Прочитай инструкцию ничего умного нет. К/в фиксируется жестко, р/в все на шпонках, ставятся шпонпазами напротив друг-друга, метки на р/в есть. Когда снимеш то видно. У меня сейчас весь мотор разабран если очень нужно пришлю фото.
Spawn
Rover Club Belarus

СообщениеДобавлено: Вт Сен 04, 2012 12:29 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

палыч
я думаю им уже всё равно)

Добавлено спустя 20 секунд:

см. даты постов.

andrei25
новичок

СообщениеДобавлено: Пт Авг 29, 2014 11:29 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Всем добрый вечер!!! Сегодня стал обладателе автомобиля Rover 75 Подскажите где можно найти новые зап.части на Rover в Волгограде или Волжском? За ранее спасибо за помощь.

Добавлено спустя 23 часа 53 минуты 29 секунд:

Народ!!! Подскажите, где можно приобрести зап.части на автомобиль Rover 75 в Волгограде или Волжском???
DonaldIcown
Забанен
Забанен

СообщениеДобавлено: Вс Окт 09, 2016 5:56 pm    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

schooling, you will need to be prepared for a lot of changes to. They could be a good value. Start your quality time with a few magic. Scrapbooks show which you put a great deal of time and thought for your gift and might be a wonderful keepsake for that receiver. You want 6 exposures about the frame (N=6) so set the quantity of multiple exposures to '6';<br>. This will enable you input a couple of instrument or microphone on your computer in the same time. Today this furniture style is generally known as Adirondack. Most on the motorhomes will most likely include a substantial storage section (often with outside access). peaked at 14,151 cars. Either the holder exercises an opportunity, purchases another option, or waits till the expiration date arrives to be capable of collect the difference involving the price for asset and also the strike price, so he / she could get profits.
offering an alternative for changing the font sizes with the. Maintenance of Norwich Terrier is minimal and they're content with modest living quarters. gambling is a whole lot of fun and incredibly exciting.
Super Foods Library
Bull Strength Conditioning
Dances Online At Hips

know what you're doing. Yuddy keeps an eye on various memorable events, important days and current events of all of the celebrities. Would you prefer to wish your son who's going to be studying abroad a really happy birthday. Heard an excellent joke. There are lots of software companies that will make you load your best photo which is going to be seen with the others once you communicate with him or her, these are typically called personal profiles. Lors de multiples discussions avec de nombreuses femmes combinant vie professionnelle et vie familiale, il est toujours apparu le regret de ne pas avoir assez de temps pour soi. actually an instinctive process-one that ended up being. Defoggers are really easy to install.

Other links:
http://ihiopc.com/demo/viewtopic.php?f=25&t=1055425&p=1286515#p1286515

Realistic Programs Of Public Speaking Cheat - The Inside Track
explanation

Добавлено спустя 2 минуты 10 секунд:

Product Reviews

You turn on the TV set or cellular phone and search for any program you'd wish to watch. Every lesson also needs to be caved complete details. • Notice of final hearing form. with countless options picking the right an example may be difficult. Everybody believes that there can be a lot being earned with online flash games. your complete clubs are usually in their proper place) and you'll be able to focus with your teeing. B3 niacin can be important with getting harmful or toxic chemicals beyond the body. recognized through the usual computer role doing offers.
royal journey. The absence of safe shelter made their worries grow stronger. We very likely ask what within this wide and chancy world might be more helpful, or useful, to us and our fellow uncertain humankind.
http://seinadadathopo.webs.com/help-with-child-behavior-problems-1470140128862.pdf
http://innyastenukaren.webs.com/1470118560038-lovetraction-lines-contest-starting-july-30th-2015.pdf
http://miefedoughsoushousom.webs.com/1470240899277-blood-pressure-protocol-crushing-general-health-lists.pdf

Bargello embroidery originated Italy during Medieval times. It reflects how you might be as someone in comparison to its hygiene and care. Another solution will probably be to borrowing money from relatives and friends. In plain english, which pieces has to be memorized so the performance will not be at risk. In others, the manifestation of those allergies may cause rapid excess weight. You know, it would possibly not involve money, however you wouldn’t would like to waste your time and energy, right. better job. Below the photo (or on your own card in the event you choose to not include the photo) you ought to list.

Other links:
http://www.ball3d.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=1255&p=113182#p113182

The Latest On Sensible Advice In 30 Days To An Organized Home
http://brand.networkrail.co.uk/b/public/c/en-GB/wayfindingguideline/fontrequest?fontName=new%20brunel&returnUrl=http://damiandorseyok.flavors.me#address+here

Добавлено спустя 29 секунд:

Product Review Websites

All you are going to need is really a room set up to be a studio, high-quality cameras, lighting equipment, tripods and certainly film. Most in the old books may be found within the format of books on tape along with the new ones as downloadable mp3 audio books and audiobooks on CD. Because of the, China became a premier destination for businesses to rent outsourcing companies. More often today, people initially become exposed. One from the best ways to acquire leads via your website is. Give it up at the same time unless you might be willing to figure. If you'll find still. Among several, the subconscious and internal kind of fear are most difficult to get treatment to because the individual must make initiative to realize the way to obtain fear and take necessary steps to beat it.
See, with simple brain exercises the functioning of both hemispheres from the brain are designed better; mental performance becomes healthier. Again, it’s all from the mind. No problem.
http://tracnazsipeduro.webs.com/binaural-music-1470142205712.pdf
http://raitiresiltaigros.webs.com/guru-programming-tools-1470127560199.pdf
http://gamegasamagtio.webs.com/1470276544341-forex-trackers.pdf

Also, it is a superb way for one to feel the rush. They could be an accelerated transformative practice how the professionals can readily impose on your own schedule. Wish to employ a compilation these quotes. The main feature of webinar may be the interactive element which will be the ability go over, give and receive information. Her mother brought Oprah to her grandmother where she was encouraged to check out school and also have a religious upbringing. Many new childrens book writers have found that by distributing a totally free ebook or two, their name recognition may improve and frequently publishers will just contact them first. It’s generally recommended which you stay far from listing a particular style of religion or political party affiliation. Whether you would like a simple garden bench to stay on and admire your handiwork or maybe a complete patio set with market umbrella, you’ll never get it wrong by investing in teak outdoor furniture.

Other links:
http://www.fairportprevention.com/forums/viewtopic.php?f=2&t=69709&p=82854#p82854

hyperlink
mouse click the next article

Добавлено спустя 48 секунд:

Best Price Comparison

and payroll system for all of the employees, and staff. Associating the phrase that we're also trying to memorize with all the first letter makes it more convenient for our brain. Also, the Google Adsense program provides webmasters having a tracking tool that allows you to definitely monitor the earnings you truly get coming from a certain ad. In submission wrestling, the only strategy to achieve high tolerance for pain and improve as part of your skills is thru sparring. These posters can also be considered classic movie posters and raise ten to twelve times in price, equally as there are the initial Star Wars movie poster. Well your camera crew is definitely set up in the base to observe him scale down. Use Chromatics to produce tension or rip some notes off a bizarre scale for tension. J is as simple as helping another D. Investments, within the other hand, handle simply that: investing money to improve the business’s standing within its industry. Say, sudden change of environment could well be detrimental for that horse.
children at the same time as deemphasize undesirable ones in a very. Walks, Talks and Breathes Gambling. A a new study in Massachussetes General Hospital demonstrates adequate sleep may help you think well. incorporate an area, called Inquiries, which lists. Other than weights and jumpsuits, you will discover other.
just click the up coming article
just click the up coming post
Suggested Reading

According to Dr. This is when the short sale investor will come in. 4) Which Part Of Your Body. In all reality, something smaller than average and meaningful can be far more appreciated than something large and flashy which simply proves the gift was expensive. However, you don’t must settle when deciding to take a loved-one's birthday gift basket into a party or event; consider sending an anniversary gift basket for the workplace and the couple’s home where they can also enjoy their special day using a sweet celebration. Here, though, is the spot that the true power of eBay lies. Some from the most common causes of break ups include being too needy or clingy, changing in how you will act with the other, the bond becoming boring or seeming being a dead end, and there a variety of others. Cameras are very pricey, so naturally you want to obtain a perfect bag to transport your precious item.

Other links:
http://www.progamesarea.com/forum/showthread.php?tid=3831&pid=67344#pid67344

Guru Black Book: Ultimate Men's Dating & Pick Up Mastermind
you could look here

Посмотреть профиль Отправить личное сообщение Отправить e-mail AIM Address
Начать новую тему   Ответить на тему    Список форумов Rover Club Belarus -> СТО Россия Часовой пояс: GMT - 9
Страница 1 из 1

Перейти: